Лісові пожежі непомітно вбивають десятки тисяч людей на рік

Міжнародна група дослідників вивчила смертність у 749 містах планети, розташованих у 43 різних країнах, за 2000-2016 роки. З’ясувалося, що мікрометрові частинки, що утворюються при горінні деревини в лісових пожежах, викликали майже півмільйона смертей за цей період. Відповідна стаття опублікована в The Lancet Planetary Health.

Дослідники зіставили 65,6 мільйона летальних випадків (з яких 15,1 мільйона походять від серцево-судинних захворювань і 6,8 мільйона — від захворювань дихальних шляхів) з періодами реєстрації високого рівня задимлення від лісових пожеж. У вигляді ознаки задимлення відібрали тільки мікрочастинки діаметром 2,5 мікрометра — більші в роботі не враховували, хоча лісові пожежі дають і їх. Причини відсіву великих мікрочастинок автори статті не пояснили: ймовірно, річ у тому, що частинки розміром 2,5-10,0 мікрометра все ж менш небезпечні для здоров’я, ніж більш дрібні.

З’ясувалося, що вже через дві доби після серйозного зростання вмісту в повітрі мікрометрових частинок від лісових пожеж смертність від усіх причин серйозно збільшується. Згідно з висновками роботи, надбавка кожних 10 мікрограмів на кубометр підіймає середню смертність на 1,9%.

За словами авторів нового дослідження, зростання смертності від серцево-судинних захворювань склало всього 1,7% на кожні десять мікрограмів зростання концентрації мікрометрових частинок. Для летальних випадків від захворювань органів дихання зростання було 1,9% – як для загальної смертності. Однак така смертність становить лише малу частину загальної. Значить, дим від лісових пожеж системно впливає на смертність, а його вплив не обмежується загибеллю людей від хвороб дихальних органів.

За підрахунками, середня річна загальна смертність від мікрочастинок лісових пожеж-33 510 померлих. З них приблизно сім тисяч — від серцево-судинних захворювань, близько 3,5 тисячі — від захворювань органів дихання. Основна маса летальних випадків, таким чином, припала на інші причини: тобто мікрочастинки підіймають смертність самих різних типів.

Важливо пам’ятати, що в дослідженні брали участь лише кілька сотень міст. При цьому там не було Росії або Африки (крім ПАР), а так само Індії з Пакистаном. Число китайських населених пунктів було невеликим. Відтак, загальна смертність від диму лісових пожеж не 33,5 тисячі осіб на рік, а куди вища. Наскільки саме — поки зрозуміти складно, оскільки російські, Індійські та африканські вчені не провели відповідні роботи світового рівня у своїх країнах.

Ще один момент, який варто враховувати при оцінці цих цифр: через потепління клімату та антропогенних викидів CO2 біомаса рослин на планеті зазнала — і продовжує відчувати — рекордне зростання, неперевершений як мінімум за останні 50 тисяч років. Значною мірою він відбувається саме шляхом розширення лісів і зростання їх біомаси на одиницю площі.

Джерело: “Цікавості”