Ліки проти старості

Команда вчених розробила методику, яка дозволила в кілька разів збільшити тривалість життя черв’яків – і все завдяки генній інженерії.

Ліки від старості і засіб для довгого, якщо не вічного життя – алхімічний еліксир, за яким людство полює вже довгі століття. Однак навіть дослідники, які безпосередньо займаються цим питанням, не очікували, що їх методика виявиться настільки ефективна. Звичайно, практичну користь черв’яків-довгожителів доведеться ще пошукати, однак само по собі дане дослідження може пролити світло на можливий шанс продовжити життя і людині.

Подібними тваринами виступили черви-нематоди Caenorhabditis elegans. Їх організм влаштований надзвичайно просто, а самі вони живуть всього 2-3 тижні, що робить їх ідеальними кандидатами для всіляких генетичних експериментів і особливо дослідів, пов’язаних зі старінням – адже позитивний результат буде помітний відразу.

Наприклад, не так давно вчені з’ясували, що зміна шляху передачі сигналів від інсулінових рецепторів призводить до збільшення тривалості життя черв’яків аж в два рази. Між тим, зміни в іншому процесі, пов’язаному з т.зв. шляхом TOR, призводить до 30% підвищення терміну життя.

Остання ж робота об’єднує досвід двох попередніх, що дозволяє отримати результат, які в 4-5 разів перевищує ефективність окремих експериментів. «Синергія вийшла дикою: в нашому випадку 1 + 1 одно не двом, не трьом, а п’яти!», Хвалиться молекулярний біолог Джарод Роллінс з Біологічної лабораторії MDI.

Результат роботи в черговий раз доводить, що старіння – це результат сукупної роботи декількох генетичних програм, що працюють спільно в довгостроковій перспективі. Це може пояснити той факт, чому дотепер не було знайдено жодного окремого гена або клітинного шляху, який міг би забезпечити більш довге життя хробакові, бліх або будь-якої іншої сутності. Вчені впевнені, що немає ніякого «гена довголіття», це завжди результат роботи кількох генетичних патернів.

За фактом, довголіття черв’яків – це реакція сильного мітохондріального стресу, який розвинувся у відповідь на втручання генетиків в організм. Чи корисний він для людей? На даному етапі сказати напевно не можна. Однак сам по собі прецедент позначив шлях, який вивчатимуть команди дослідників в якнайближчий час.

Вивчати фактори старіння людини дуже складно. Багато в чому це пов’язано з порівняно великою тривалістю життя самої людини. Крім того, закони етики просто не дозволяють грати з генами людини як забажається, щоб методом проб і помилок відкрити «ліки проти старості». Але навіть якщо результат виявиться вдалим, дізнатися про успіх люди зможуть лише через півтора-два століття, коли довгожитель все-таки почне старіти.

На щастя, дослідження на мухах, мишах і черв’яках дають відчутні результати. Вчені значно знизили ризик розвитку раку у миші, спровокувавши повну ремісію простим розширенням теломерів. А препарат метформін, що вже пройшов стадію клінічних досліджень на людях, довів свою здатність відстрочити виникнення типових вікових захворювань – раку, комплексу серцево-судинних патологій і навіть хвороби Альцгеймера. Так що черв’яки можуть показати нам той самий шлях, який в кінцевому підсумку дозволить продовжити життя людини в кілька разів.

Джерело: “Цікавості”