Кияни побачать унікальну колекцію фарфору

Кияни мають змогу побачити унікальну колекцію новоствореного музею «Київський фарфор», яка представляє вироби Київського експериментального кераміко-художнього заводу. 

У 1924–2006 роках Київський експериментальний кераміко-художній завод діяв спочатку в Києві, а потім у місті Вишневе Київської області. Він був головною художньою лабораторією фарфорової промисловості України та розробляв унікальні виставкові і подарункові вироби.

– Роботи збирав близько 10 років. Першу скульптуру придбав ще на Сорочинському ярмарку. Відтоді зацікавився київським фарфором. Багато предметів купляв за кордоном. Бо вони вивозилися в Росію, Білорусь, Казахстан і навіть в Америку, – розповідає колекціонер Роман Сазонов.   – Три роки тому заснував музей «Київський фарфор». Але, на жаль, ми не маємо виставкового простору. Вже кілька років спілкуємося з приводу приміщення з міською владою, і поки без результату.  Але київський фарфор – одна з родзинок міста. Завод унікальний тим, що тут працювали кращі майстри, звідси почалися петриківські розписи на фарфорі.  Заводу вже немає, залишилися лише історія і вироби, які варто зберегти і показувати. На виставці представляємо близько 300 виробів, а загалом у нашій колекції їх приблизно тисяча. Моя улюблена робота – «Лісова пісня» Щербини, таких бачив за весь час лише дві.

Експозиція «Перлини київського фарфору» – це рідкісна можливість побачити зібрану добірку КЕКХЗ в одному просторі та в історичній ретроспективі. На виставці представлені унікальні вироби: скульптури і вази в авторському виконанні провідних митців заводу – Олександра Сорокіна, Лідії Мітяєвої, Галини Головіної, Світлани Голембовської, Владислава Щербини, Оксани Жникруп, Ольги Рапай, Григорія Молдавана. Частина виробів експонується вперше за півстоліття.

Також тут є одна з візитівок заводу  – вироби з петриківським народним розписом. Свого часу завод першим запросив до себе народних майстрів з села Петриківка – Віру Клименко, Ганну та Віру Павленко, Марфу Тимченко, – і тим самим забезпечив умови для розвитку та розквіту нового унікального напрямку у декоративному мистецтві.

 – Найстаріша  – скульптура волейболістки 1935 року. Тоді скульптори заводу створювали форму, а виробляли їх на інших заводах – Бараницькому і Городницькому в Житомирській області.  Після війни тут створили художню лабораторію зі скульпторами і художниками, які працювали вже над власним фарфором. Перші повністю київські роботи – ваза з барельєфом Шевченка 1948 року, скульптура «Колгоспниця» Клавдії Філанович, – звертає увагукураторка виставки Олена Корусь. – Є тут і великі виставкові роботи, які часто існують в одному екземплярі, створювалися на міжнародні чи республіканські виставки. Наприклад «Обжинки» Григорія Молдован була зроблена для виставки в Москві, де її купили. А представлена скульптура зберігалася в родині автора.  Є чайні пари –  дуже рідкісні речі від майстринь, займалися розписом сервізів ваз на урядові подарунки. Розквіт заводу припав на 50-60-ті роки. Коли завод переїхав у Вишневе, багато майстрів пішла. І акцент змістився з унікальних екземплярів на масову продукцію, іграшки, набори, сувеніри.  Найновіші скульптури на виставці датуються 1990-ми роками. 

Роботи у  вітринах розміщені тематично:  казки, етнографічна серія, петриківські розписи, давня Русь та епос, творчість Шевченка, професії, спорт, флакончики та шкатулки,   сучасність (пляжниці, модниці), балет.

«Перлини київського фарфору»
Коли:
до 14 березня
Де: МВЦ «Музей історії міста Києва», вул. Б. Хмельницького, 7
Вартість квитків: 50 грн., пільговий 35 грн.

https://vechirniykiev.com.ua/news/v-stolytsi-demonstruyut-perlyny-kyivs-koho-farforu