КС має визнати неконституційною норму про зміну результатів виборів

Дозвіл партіям виключати небажаних кандидатів з виборчих списків, відповідно до нового закону про «партійну диктататуру», фактично узаконює право партій змінювати результати виборів. Визнання даної норми ЗУ «”Про вибори народних депутатів України” – «можливість виключення кандидатів у депутати зі списку партії за рішенням її з’їзду», – суперечить Конституції, саме тому КС має визнати неконституційною дану норму.

Так вважає політичний експерт Олександр Федоренко, коментуючи подання щодо неконституційності закону № №3700 про «партійну диктатуру» до Конституційного Суду за підписами 49 народних депутатів.

«Це добре, що серед депутатів є ті, хто розуміє неєвропейськість та неконституційність даного закону. Демократичні процеси та жорсткий face-контроль кандидатів вже після виборів – несумісні речі. Вже не говорю про ознаки прямого порушення конституційних норм у даній новації», – говорить експерт.

Головними з порушених норм Конституції Олександр Федоренко називає дві статті: ст.5 Конституції, згідно з якою єдиним джерелом влади в Україні є народ та ст..58, яка
передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Також, експерт згадує Рішення Конституційного Суду України у справі про здійснення влади народом від 2005 року (№ 6-рп/2005) , відповідно до якого „влада Українського народу є первинною, єдиною і невідчужуваною, тобто органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють владу в Україні, що походить від народу… результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та законами України формах безпосередньої демократії є обов”язковими”.
«Тільки народ шляхом свого волевиявлення може обирати тих чи інших людей депутатами, які згодом представлятимуть його, народ, виборців, у парламенті. А не партійні боси», – вважає експерт.
Нагадаємо, 16 лютого Верховна Рада підтримала законопроект № №3700 «Про внесення змін до Закону України «Про вибори народних депутатів України» ( щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку партії у багатомандатному окрузі)». Більш відомий як закон про «партійну диктатуру».

Закон надає партіям право виключати кандидата зі свого списку до моменту, поки його не визнано обраним. Рішення про виключення має ухвалюватися на з’їзді, зборах або конференції партії, після чого Центрвиборчком зобов’язаний прибрати його прізвище зі списку.

25 лютого Петро Порошенко його підписав.

22 березня 49 депутатів Верховної Ради підписали подання до Конституційного Суду з проханням визнати неконституційним закон про “партійну диктатуру” та заборонити виключати небажаних кандидатів з виборчих списків.

Trackbacks and pingbacks

Leave a Reply