Корм в обмін на пластикові пляшки: як працює годівничка для безпритульних тварин, що підірвала Інтернет

Як нагодувати безпритульних тварин, допомогти екології та розпочати соціальний бізнес: “Ми ніколи не думали, що наш Япомогабокс стане таким ажіотажним, і ніколи не підозрювали, що це може перерости у соціальний бізнес”, — кажуть в “Япомога”.

Нещодавно у Києві з’явився автомат, який обмінює пластикові пляшки на корм для котів та собак. Спеціальний бокс розміщено біля парку Котляревського на метро Лук’янівська за адресою вул. Юрія Іллєнко, 71. Ініціатива належить благодійній організації “Япомога”.

📌  Як користуватись боксом?

Дуже просто. Потрібно покласти пластикову пляшку у спеціальний отвір боксу — і 50 грамів корму впереміш для кішок та собак одразу висипається в миски. В “Япомога” кажуть, якщо корму в мисці багато, можна й взяти з собою, щоб погодувати тваринок в іншому місці. Пляшки потрібно зминати, а кришки бажано знімати, щоб пляшку було зручніше зминати. А ось тару з під миючих засобів краще здавати в спеціальні місця, адже минулий бокс уже був зламаний негабаритними ємкостями.

📌  Скільки пляшок уже зібрано? Де вони переробляються?

Вже за перший тиждень Япомогабокс зібрав 2160 пляшок, це 54 кг пластику, а чотирилапі за цей тиждень отримали 68 кг корму. Цю статистику скоро можна буде переглянути, відсканувавши QR-код. Сміття з боксу безкоштовно акумулюється організацією “Зелений птах” і передається більш крупному оператору, який вивозить сміття на завод з переробки пластику у Фастів.

“За перший тиждень вони нам передали 2 біг-бега змішаного сміття, це приблизно 50 кілограм змішаного сміття, — розповідає Вікторія Норенко, керівниця “Зеленого Птаха”. — Щоб завод взяв пластик у переробку, потрібно поставити мінімум фури 3-4 по 17 тонн. Потім з цього пластику виробляють нитку для синтетичних тканин, що використовуються, наприклад, для синтепонових курток. Зараз цей бокс не генерує комерційно цікавий об’єм. Якщо їх буде 100 по Києву — може бути”.

📌  Хто поповнює машину кормом?

Щодня вранці та ввечері співробітники “Япомога” поповнюють резервуар з кормом. Перша порція була придбана за Бонуси Добра, які жертвують учасники платформи “Япомога”. Зараз організатори платформи ведуть переговори з майбутніми партнерами та намагаються розробити дієву систему, за якою будуть працювати бокси.

За словами пані Норенко, перспектива того, що здані на переробку пляшки будуть покривати вартість корму та боксів, дуже мала. Проте аналогічний проект, який було реалізовано в Туреччині, довів протилежне: витрати на їжу для тварин повністю покриваються доходами, отриманими від реалізації перероблених пляшок.

📌  Чи з’являться нові бокси?

Поки що бокс — єдиний в Україні, проте публіка настільки зацікавилась проєктом, що організатори вирішили зробити крутий поворот та перетворити пілотний проект у соціально відповідальний бізнес.

“Ми не очікували, що буде такий попит на автомати. Хотіли запустити один бокс, щоб подивитись, як він буде працювати, як швидко до нього доберуться вандали. Усе пройшло добре і зараз ми отримуємо десятки тисяч замовлень. Але ж ми IT-компанія, а не виробництво. І наша задача — організувати процес, знайти підрядників, які будуть збирати ці бокси. Це питання не одного дня,” — розповів “Рубриці” керівник “Япомога”, Руфат Раімов. —  “Наша задача не просто продати бокс, ми на це не налаштовані. Наш бокс вийшов за межі соціального проєкту — люди хочуть, щоб він стояв в кожному місті. Тому ми зараз думаємо над тим, як не просто зробити його та продати, а як його обслуговувати. Ми хочемо, щоб наш бренд вирішував конкретну проблему. Ми ніколи не думали, що наш Япомогабокс стане таким ажіотажним, і ніколи не підозрювали, що це може перерости у соціальний бізнес. Але якщо у проєкту не буде фінансової підтримки, проєкт задихнеться, тому ми працюємо над організацією”.

Наприкінці листопада організатори анонсували новий “Япомогабокс 2.0”, який буде вирішуватиме кілька завдань. Бокс сортуватиме корм для котів та собак, зберігатиме його якість в холодну пору. Також буде дисплей, що показуватиме, як правильно здавати пластик в автомат. Наприклад, що його треба стискати перед викиданням, аби в бокс вмістилося більше пляшок.

📌  Як допомогти проєкту?

Зараз проект фінансується через систему онлайн-платформи. Для цього не потрібно відправляти кошти напряму. Користуючись послугами партнерів платформи “Япомога”, наприклад, сервісом iPay.ua або карткою Глобус Банку, ви нічого не втрачаєте, але після кожної покупки накопичуєте Бонуси Добра, які згодом можна витратити на проєкт, що найбільше сподобався.

Найближчим часом на платформі також можна буде залишити пожертвування. На Япомогабокс буде розміщено QR код, за допомогою якого кожен бажаючий зможе зробити донейт в один клік. Також ця можливість з’явиться за цим посиланням.

📌  Я хочу придбати такий бокс. Чи це можливо?

Придбати автомат буде можливо, але пізніше. В “Япомога” не очікували на такий шалений успіх автоматів серед українців, тож для того, щоб налагодити процес виробництва, потрібен час. Перший бокс також було побудовано на кошти, зібрані за допомогою Бонусів Добра.

Компанія буде проводити серед можливих виробників тендери, про які можна буде дізнатись з соціальних сторінок проєкту.

📌  Скільки коштує такий бокс?

Аналогічний автомат компанії Pugedon можна придбати на сайті компанії — його вартість складає 17 тисяч турецьких лір, це майже 60 тисяч гривень. Він забезпечує свої потреби в енергії за допомогою сонячних панелей.

“Ми хотіли купити автомат Pugedon, але він коштував 2,5 тисячі доларів, — каже Руфат, — а з витратами на логістику та розмитнення вартість зросла б до 3,5 тисяч. Тому ми вирішили, що це нерентабельно і зробили автомат самі”, — було задіяно декілька спеціалістів з різних сфер, і автомат “Япомога” побудували самостійно, “кустарним” методом. Він обійшовся розробникам трохи більше 50 тисяч гривень, але за словами Руфата, це лише тому, що такий автомат — перша розробка, яка завжди дорожча. Надалі “Япомога” ставить собі задачу зробити бокси дешевшими.

Джерело: Рубрика