Коралові рифи майже повністю зникнуть до 2050 року

Майже 94% коралових рифів у всіма світі загинуть, якщо країни не скоротять кількість шкідливих викидів. Навіть невелике збільшення обсягу парникових газів призведе до катастрофи, заявили вчені з Австралійського університету імені Джеймса Кука.

Майже 94% коралових рифів світу загинуть вже через 30 років. Це станеться, якщо загальносвітові обсяги викидів парникових газів збільшаться навіть незначно. Такі дані надали вчені з Австралійського університету імені Джеймса Кука (JCU) в звіті Reefs at Risk Revisited.

Сьогодні коралові рифи стикаються з серйозними загрозами. Вчені з’ясували, що приблизно 75% коралових рифів світу в цей час знаходяться під загрозою локального і глобального знищення. Серед місцевих чинників – руйнівне рибальство, яке особливо широко поширене в Південно-Східній Азії. Глобальні загрози, пов’язані зі зміною клімату та хімічного складу океану (наприклад, закислення океану), посилюють навантаження на рифи. Зміна клімату викликає підвищення температури океану, що, в свою чергу, призводить до повсюдного знебарвлення коралів.

Дані, використані вченими в роботі, були отримані на основі вивчення 233 рифів в 183 рифових системах світу. Дослідники відзначають, що 49% з них перебували в Атлантичному океані, 39% – в Індійському океані і ще 11% – в Тихому океані. Прогнози, зроблені ними з урахуванням низьких, середніх і високих обсягів викидів, показали, що навіть істотне зниження концентрації парникових газів в атмосфері Землі не дозволить рифам швидко відновитися і продовжити зростання.

Навіть якщо вплив парникових газів в наступні роки буде низьким, рифи не будуть рости з колишньою швидкістю. При цьому, якщо обсяги викидів збільшаться, то 94% рифів будуть зруйновані вже до 2050 року, підкреслюють вчені.

На думку вчених, у людства залишилося зовсім мало часу для того, щоб врятувати рифові системи, знизивши загальносвітові обсяги викидів парникових газів.

Дно Світового океану практично повністю покрито приголомшливо красивими кораловими рифами. Вапняні структури коралів перевершують по масі, розміру, висоті і стабільності все, що коли-небудь було створено живою істотою, включаючи нас. Вони змінили геологію нашої землі – скам’янілі рифи зберігають нафту і газ. Екосистема коралових рифів – одна з найбільших і важливих «живих» структур. Їх життя тісно пов’язане з сотнями видів організмів, а важливість для геосфер незаперечна. Це дивовижний подвиг для тварин, у яких навіть немає мозку.

Крім того, вони прямо і побічно «годують» сотні мільйонів людей. Медичні препарати, отримані з коралових рифів, вже рятують життя мільйонам хворих, а флуоресцентні білки зробили революцію в дослідженнях клітин.

До речі, хвильостійкі рифові гряди захищають берега від руйнівної дії морських хвиль і запобігають ерозії грунту.

Коралові спільноти являють собою найбільш характерний і найзначніший по загальній біомасі та продуктивності тип морських тропічних донних біоценозів. Рифи – багатюще середовище проживання на Землі, яка не поступається тропічним лісам по продуктивності.

Коралові рифи, які росли кілька століть, знищуються наземними траловими стіками за кілька хвилин. На жаль, на сьогодні вже втрачено 30% всіх рифів – у них немає ворогів, крім людей. Більшість з них загинуло від надмірного вилову риби, фізичного руйнування від відкладень і забруднення.

Джерело: “Цікавості”