Каспійське море може зникнути?

Міжнародна група вчених заявила про те, що через глобальне потепління рівень Каспійського моря стрімко зменшується. До кінця століття рівень води може впасти на 9-18 метрів, що призведе до майже повного випаровування північного шельфу Каспію. Східна околиця буде «повністю висушена», повідомляє “Новое время”.

Моделювання, яке провели вчені, показало, що при найгіршому сценарії падіння рівня моря на 18 метрів 34% його поверхні зникнуть. Але ця криза все ще недооцінюється громадськістю.

Міжнародна група експертів зі зміни клімату не розглядала випаровування озер в результаті глобального потепління в жодній зі своїх доповідей, а ООН не піднімала це питання в своїх цілях стійкого розвитку.

Вчені відзначають, що, якщо нічого не зробити, наслідки для оточуючого середовища будуть катастрофічними. Прогнозоване зниження рівня моря серйозно вплине на цю унікальну екосистему, а втрата мілководдя на півдні позбавить ендемічних риб, птахів і тюленів безцінного середовища проживання, нерестовищ і джерел їжі.

Постраждає також місцева економіка, яка залежить від рибальства і морської торгівлі, а також прибережні порти, які «раптово» опиняться набагато далі від води. Ймовірно також, що це посилить проблему нестачі води в посушливому регіоні.

І це проблема не тільки Каспійського моря. Кілька недавніх досліджень показали падіння рівня води в замкнутих морях і озерних системах, в основному через висихання континентів в результаті зміни клімату.

Оскільки озера не мають відтоку, вони особливо уразливі для підвищення температури. Їхній рівень води майже повністю визначається опадами, припливом річок і випаровуванням. Те ж саме і з Каспійським морем, в яке впадає річка Волга.

Джерело: Дзеркало тижня