Гімалайські льодовики почали танути на 65% швидше

Гімалайські льодовики, які забезпечують критично важливою водою майже два мільярди людей, тануть швидше, ніж будь-коли раніше, через зміну клімату , наражаючи громади на непередбачувані та дорогі катастрофи, попередили вчені .

Відповідно до звіту Міжнародного центру інтегрованого розвитку гір (ICIMOD), льодовики зникли на 65 відсотків швидше з 2011 по 2020 рік порівняно з попереднім десятиліттям .

«У міру потепління лід буде танути, це було очікувано, але що є неочікуваним і дуже тривожним, так це швидкість», — сказав AFP провідний автор Філіппус Вестер. «Це відбувається набагато швидше, ніж ми думали».

Льодовики в регіоні Гіндукуш Гімалаї (HKH) є важливим джерелом води для приблизно 240 мільйонів людей у ​​гірських регіонах, а також для ще 1,65 мільярда людей у ​​річкових долинах нижче, йдеться у звіті .

Виходячи з поточних траєкторій викидів, льодовики можуть втратити до 80 відсотків свого нинішнього об’єму до кінця століття, повідомила непальська міжурядова організація ICIMOD, до якої також входять країни-члени Афганістан, Бангладеш, Бутан, Китай, Індія, М’янма та Пакистан.

Льодовики живлять 10 найважливіших річкових систем світу, включаючи Ганг, Інд, Йеллоу, Меконг та Іраваді, і прямо чи опосередковано забезпечують мільярди людей їжею, енергією, чистим повітрям і доходом.

«З огляду на те, що два мільярди людей в Азії залежать від води, яку тут містять льодовики та сніг, наслідки втрати цієї кріосфери (зони замерзання) надто великі, щоб думати про них», — сказала заступник голови ICIMOD Ізабелла Козієлл.

Навіть якщо глобальне потепління обмежиться 1,5-2,0 градусами Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем, узгодженим у Паризькій кліматичній угоді, очікується, що до 2100 року льодовики втратять від третини до половини свого об’єму, йдеться в рецензованому звіті .

«Це підкреслює необхідність термінових заходів щодо клімату», — сказав Вестер. «Кожне маленьке збільшення матиме величезний вплив, і нам дійсно, дійсно потрібно працювати над пом’якшенням клімату… це наше прохання».

​Вестер сказав, що вдосконалення технологій і раніше засекречених супутникових зображень високої роздільної здатності означають, що прогнози можна робити з хорошим ступенем точності.

​З середини 1800-х років світ нагрівся в середньому майже на 1,2 °C, викликавши каскад екстремальних погодних умов, включаючи більш інтенсивні хвилі спеки, більш сильні посухи та шторми, які стали ще лютішими через підвищення рівня моря.

Найбільше постраждали найуразливіші верстви населення та найбідніші країни світу, які мало зробили для зменшення викидів викопного палива, що підвищує температуру.

Аміна Махарджан, спеціаліст із питань доходів і міграції в ICIMOD, каже, що громади не мають необхідної підтримки.

«Більшою частиною адаптації є реакція громад і домогосподарств (на кліматичні явища). Цього недостатньо для вирішення викликів, пов’язаних зі зміною клімату», — сказала Махарджан.

Джерело: Nnews.com.ua