Ганна Соломатіна: викривати, а не покривати корупцію!

Свою боротьбу за ефективну роботу НАЗК я почала з 2017 року, коли за результатами відкритого конкурсу була призначена на посаду директора департаменту фінансового моніторингу. Мені довелося звернути увагу громадськості на те, що е-декларування замість того, щоб викривати незаконне збагачення, слугувало прикриттям  чиновників, лояльних до влади. Пані Корчак отримала за 1 місяць своєї роботи 250 тис. грн. На той час було перевірено 91 декларацію, це хіба той рівень роботи, за який отримують такі гроші? Чому медсестра, яка відповідає за життя, отримує мінімальну заробітну плату? Очевидно, що тоді влада не була зацікавлена в боротьбі з корупцією. НАЗК керувалось в ручному режимі з Адміністрації Президента. Документи, які підтверджували факти фальсифікацій декларацій успішно знищувались, а розслідування залишилось в мертвій точці. За підсумками роботи НАЗК, орган, який був створений для боротьби з корупцією сам став осередком корупційних дій.

Сьогодні я бачу бажання нової влади змінити ситуацію. Я не людина влади – ні минулої, ні теперішньої.  В мене є досвід, знання, чіткий моральний компас та довіра людей, тому я вирішила брати участь в конкурсі на посаду голови НАЗК.

Сьогодні я виділяю три пункти, які, на мою думку, мають стати основоположними для того, щоб гарантувати результативність роботи органу. Хочу наголосити саме на слові «результативність» – це саме те, чого всі платники податків чекали, коли оплачували сотні тисяч премій керівництву тогочасного НАЗК та утримували ту армію чиновників, які замість відстоювання інтересів громадян, захищали статки та корупційні схеми влади.

З цього випливає, що важливо, аби НАЗК повністю незалежно функціонувало від влади. Для цього ми маємо  вивести посади уповноважених по боротьбі з корупцією з усіх міністерств, відомств, інших державних органів та ввести до штату НАЗК, з метою встановлення додаткових гарантій незалежності для уповноважених осіб (уповноважених підрозділів) з питань запобігання корупції та посилення координаційної ролі НАЗК, ухвалення відповідних нормативно-правових актів. Звичайно також потрібно кардинально змінити кадрову політику. На відміну від попереднього керівництва, в лавах НАЗК я не хочу бачити братів, кумів і друзів. В моїй команді будуть лише фахівці. Ті, хто будуть тут працювати, повинні відчувати престиж своєї роботи і всю відповідальність. Звичайно важливо також не боятися ротації кадрів. Працівник має знати, що за порушення законодавства він не лише буде звільненим, а й буде притягнений до відповідальності. Власне, моя стратегія також передбачає повний аудит діяльності попереднього складу НАЗК із залученням правоохоронних органів. Ви не забувайте, що через бездіяльність в інтересах третіх осіб бюджет країни втрачає мільярди гривень.

В минулому році на НАЗК виділили 758 млн грн. Чи відпрацювали ці кошти? Очевидно, що ні. В цьому я також вбачаю проблему, тому пропоную першочергово вирішити питання щодо повної автоматизації процесу перевірки декларацій та звітів політичних партій. Це вирішить одразу дві проблеми. По-перше, ми зможемо уникнути людського фактору, який сприяє розвитку корупції. По-друге, буде можливість знизити витрати на утримання агентства.

Третій і важливий пункт – це законодавство. НАЗК обов’язково потрібно залучати до законотворення, щоб не дозволити зв’язувати руки агентству в процесі боротьбі з корупцією. Велика кількість корупційних справ, в тому числі й в питаннях з деклараціями просто неможливо порушити тільки через те, що законотворці вчасно прикрили тили якимись поправками чи законами. Ну і звичайно варто налагоджувати співпрацю з іншими антикорупційними органами, адже саме покарання порушника в кінцевому рахунку є результатом нашої спільної діяльності.

Незворотність покарання для всіх-основа боротьби з корупцією. Корупціонерів треба викривати, а не покривати!

Джерело:https://znaj.ua/politics/281427-ganna-solomatina-korupcioneriv-treba-vikrivati-a-ne-pokrivati