Два найбільші льодовики в Антарктиді тріскаються

Супутникові знімки показали, що два з найбільш швидко мінливих льодовиків в Антарктиді тріскаються і слабшають швидше, ніж будь-коли.

Використовуючи спостереження із супутників ЕКА, НАСА і USGS, вчені досліджували льодовики Пайн-Айленд і Туейтс, також відомий як льодовик «Судного дня», в затоці моря Амундсена. Ці два льодовика – одні з найдинамічніших на антарктичному континенті і саме вони відповідальні за суттєве підвищення рівня світового океану.

Разом два льодовика утворюють область плавучого льоду розміром з Норвегію і містять в собі достатньо води, щоб підняти глобальний рівень моря більш ніж на метр. Обидва масиви помітно змінилися в своїй морфології за останні десятиліття під впливом атмосферних і океанічних умов – глобальне потепління призвело до танення, витончення і відступу шельфових льодовиків.

Прогнози того, як ці життєво важливі льодовики будуть розвиватися в найближчі роки, мають вирішальне значення для розуміння майбутнього планети і рівня моря. Однак вони залишаються невизначеними, оскільки комп’ютерні моделі не можуть повністю врахувати процеси і властивості льодовиків.

В результаті вчені виявили структурні пошкодження на «кордонах зсуву» шельфових льодовиків: великі тріщини і відкриті розломи, які вказують на те, що ці льодовики повільно розриваються. Такий тип льодовиків схожий на машину, що повільно рухається: вони змушують все, що знаходиться позаду них, сповільнюватися. Як тільки вони будуть видалені, лід, що знаходиться далі від суші, зможе прискоритися, що, в свою чергу, призведе до ще більшого підвищення рівня моря.

Нові розриви змушують шельфові льодовики руйнуватися, пояснює співавтор Томас Наглер з ENVEO в Інсбруку, Австрія. «У міру того як льодовики руйнуються в свої слабкі місця, пошкодження прискорюються, поширюються і все більше шельфових льодовиків слабнуть, підвищуючи ймовірність того, що шельфи почнуть розсипатися на частини ще швидше», – робить висновок Наглер.

Джерело: https://lenta.ua/ua/na-dvoh-nayvazhlivishih-lodovikah-antarktidi-znaydeni-trishchini-i-rozlomi-video-70666/