Дружба косаток виявилася такою ж складною і міцною, як у людей

Кадри, отримані за допомогою дронів, відобразили цікавий аспект соціального життя південних косаток. Виявилося, що їх дружба дивно схожа на нашу.

Відстежуючи одну зграю з 22 косаток протягом 10 днів, дослідники спостерігали складну мережу взаємин між тваринами, включаючи несподівано близьку і теплу дружбу. Хоч косатки й живуть все своє життя в тій же зграї, в якій вони народилися, це не означає, що вони повинні однаково любити всіх навколо себе. Протягом життя їх відносини з іншими китами в групі змінюються, і часом досить радикально.

У кадрах, знятих з безпілотників, дослідники помітили, що більшість китів віддали перевагу компанії певних особин, вибираючись з ними ковтнути повітря на поверхню і торкаючись їх частіше, ніж інших. Це ознаки співпраці та соціальної приналежності, що має на увазі тісний зв’язок між тваринами. Часто ці близькі стосунки складалися між китами однієї статі й віку.

“Наші результати показують, що навіть всередині дуже згуртованих груп кити воліють взаємодіяти з конкретними особинами», — зазначив Майкл Вайс з Університету Ексетера і провідний автор дослідження. «Це схоже на те, як якби мама привела вас на якусь подію в дитинстві. Ви не можете вибрати місце і час, але вільні підібрати собі компанію до душі».

Судячи з фізичного контакту між деякими китами, молоді самки — справжня душа компанії косаток. За словами дослідників, вони відігравали центральну роль у соціальній мережі групи. Автори не впевнені, чому саме це відбувається, але припускають, що дорослі самці косаток проводять більше часу в пошуках їжі й тому у них залишається менше часу на спілкування.

І навпаки, оскільки молодим китам добувати їжу допомагають матері та інші члени зграї, це дозволяє їм частіше грати зі своїми друзями, особливо з іншими молодими китами, які не зайняті полюванням.

«Ми були вражені, побачивши, скільки контактів відбувається між китами й наскільки вони тактильні», — зізнався поведінковий еколог Даррен Крофт з Університету Ексетера.

«У багатьох видах, включаючи людей, фізичний контакт, як правило, є заспокійливою, стресовою дією, яка зміцнює соціальні зв’язки. Ми також вивчили випадки, коли кити спливали разом, оскільки дії в унісон також є ознакою соціальних зв’язків у тварин», — розповів він.

Одна з найбільш інтригуючих паралелей, помічених Крофтом і його колегами, пов’язана з віком. Чим старша косатка, тим менш товариською вона виглядала на кадрах. Це узгоджується з поведінкою інших соціальних ссавців, які з віком втрачають товариськість – включаючи людей.

«Це очевидна подібність між історією соціального життя приматів і косаток особливо цікаво з урахуванням подібних репродуктивних циклів у цих видів”, – пишуть автори. Вони відзначають, що косатки можуть також активно формувати важливі відносини й соціальні навички в молодому віці, як і в інших матрилінійних суспільствах.

Джерело: “Цікавості”