До кінця століття рівень моря підніметься на метр

Рівень моря у всьому світі може піднятися більш ніж на метр до кінця століття, якщо середня температура стане вищою на 4 ° C доіндустріальних показників. Це набагато вище, ніж вчені передбачали раніше.

Нове дослідження, проведене вченими з Імперського коледжу Лондона, пророкує, якщо температура буде вище на 4 ° C доіндустріальних показників, то крижані щити Землі втратять трильйони тонн від своєї маси до кінця сторіччя. Це призведе до того, що бар’єри, які служать захистом від повеней у всьому світі, просто не зможуть зупинити справжню катастрофу. Життя сотні мільйонів людей, що живуть в низинних і прибережних районах, будуть під загрозою.

Протягом усього XX століття основною причиною підвищення рівня моря було теплове розширення. Це процес, при якому підвищення світових температур змушує відстань між молекулами води розширюватися, збільшуючи обсяг океану. Однак останнім часом більш значним фактором, що впливає на підвищення рівня моря, можна вважати танення крижаних щитів планети. І якщо передбачати вплив температури на теплове розширення досить легко, то розуміти, як реагують льодовики на глобальну поведінку – складно.

Саме тому в ході нового дослідження вчені вирішили більш ретельно вивчити попередні епізоди зміни клімату і реакцію різних систем Землі на цей процес. Це може допомогти пролити світло на зростаючий вплив зміни клімату на людське суспільство, природу і навколишнє середовище.

Так дослідники виявили, що в кінці останнього льодовикового періоду 10 000 років тому, крижані щити танули набагато швидше, ніж зараз, а рівень моря піднімався на метр кожне сторіччя. Автори нової роботи резюмують, що поточні розрахунки не дають точного прогнозу, а їх показники занижені. Вчені побоюються, що в найближчі десятиліття крижані щити почнуть зникати швидше.

Команда каже, що для того, щоб створити вдосконалені бар’єри, які захищають від підвищення рівня моря, необхідно краще вивчити історію крижаних покривів планети. «В цей час сотні мільйонів людей живуть в регіонах, схильних до прибережних повеней, і ймовірність більш руйнівних повеней зросте з різким підвищенням рівня моря», – пишуть у своїй роботі вчені. «Підвищення рівня моря, з яким ми вже зіткнулися, було пом’якшено прибережними бар’єрами та іншими заходами, але ми не готові до вищих темпів підйому».

Джерело: “Цікавості”