«Діти для путіна». У Києві презентували перший фільм-розслідування про депортацію маленьких українців із Маріуполя до росії

Українське англомовне видання The Kyiv Independent представило свій перший фільм-розслідування «Діти для путіна» про механізм насильницької депортації українських дітей до росії та на тимчасово окуповані території України.

Під час розслідування команда опитала понад 40 людей із різних регіонів України та окупованих територій.

18 липня, у київському кінотеатрі в кінотеатрі «Жовтень» та на YouTube-каналі видання відбулася презентація стрічки журналістки Олесі Біди та режисера Віталія Гавури, в якій розповідають історії дітей, депортованих із розбомбленого Маріуполя на тимчасово окуповані території. Їх спочатку лякали дитбудинками, а згодом планували віддати в названі родини. Рідні дітей ризикували життям, щоби повернути їх із депортації.

«На момент повномасштабного вторгнення в Маріуполі було майже 60 тисяч дітей. Когось із них батьки встигли вивезти в безпечні місця, хтось залишився жити в окупації, а частину цих дітей депортували в росію. Ми не можемо, на жаль, підрахувати точну цифру. Але коли ми починали працювати над цим розслідуванням, я навіть уявити не могла реальні масштаби злочину», — наголошує керівниця відділу розслідувань воєнних злочинів The Kyiv Independent Євгенія Моторевська.

Також розслідувачі розкривають подробиці про групу дітей (так звану «групу 31»), яких торік у травні вивезли до росії і досі не повернули в Україну. Серед них був і Пилип Головня, якого марія львова-бєлова, що є уповноваженою у справах дитини при президенті рф, взяла під опіку в свою сім’ю.

Журналісти зʼясували, що серед цих дітей є ті, хто хоче повернутися в Україну, однак не можуть це зробити.

«Я розумів ступінь ризику, коли при розмові з Іваном він розплакався в трубку просто-напросто і почав просить: “Антоне Вікторовичу, я вас дуже прошу, заберіть нас звідси”. Звичайно, після цих слів я не міг не поїхати», — згадує опікун двох хлопців із Маріуполя Антон Білай.

На показ стрічки також запросили правозахисників, представників правоохоронної системи та героїв фільму.

За офіційними даними, від 24 лютого 2022 року росіяни викрали приблизно 20 тисяч дітей. Правозахисники ж переконані, що ця цифра може бути значно більшою. Станом на 10 липня, за даними Національного інформаційного бюро, до України вдалося повернути лише 383 дитини.

«Росіяни люблять говорити, що вони насправді рятували українських дітей, а не депортували. Це неправда. Вони створили та дуже добре налагодили систему депортації дітей у росію. І за цим стоїть не лише марія львова-бєлова, а й лікарі, працівники соціальних служб, а також “звичайні росіяни”, які беруть українських дітей в свої сімʼї, так само долучаються до цього воєнного злочину», — зазначила авторка фільму Олеся Біда.

За незаконну депортацію та переміщення дітей Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента росії володимира путіна та марії львової-бєлової.

Джерело: DIVOCHE.MEDIA