Багато суші буде затоплено: крижані щити Антарктиди та Гренландії можуть зникнути у 20 разів швидше

Команда вчених із різних країн прогнозують, що крижані щити можуть зникати зі швидкістю до 600 метрів на день у періоди глобального потепління. Відповідно до дослідження, вони відступатимуть  у 20 разів швидше, ніж вважалося раніше. Це відбуватиметься унаслідок глобального потепління. Рівень моря зросте на десятки сантиметрів і вода затопить багато регіонів суші.

Для того, щоб з’ясувати, якою може бути швидкість відступу крижаних щитів внаслідок глобального підвищення температури, вчені вирішили дослідити ці процеси, що відбувалися у минулому. Фахівці з’ясували,  швидкість танення крижаних щитів може становити до 600 метрів на день, а це  у 20 разів швидше, ніж припускали раніше.

Одна з авторів дослідження Крістін Батчелор із Ньюкаслського університету розповіла, що вчені вивчили морське дно біля Норвегії за допомогою супутникових знімків.

Десятки тисяч років тому крижані щити покривали не лише Антарктиду, а й північну частину Європи та Північної Америки, а згодом вони відступили. Це сталося внаслідок зміни клімату приблизно 20 тисяч років тому

Дослідники вивчили понад 7000 дрібних форм донного морського рельєфу, висотою до 2,5 метрів. Вони розташовуються на відстані від 25 до 300 метрів один від одного.

Вчені припускають,  що ці хребти сформувалися під час відступу крижаного щита у цьому регіоні Європи разом із припливами. Рух щита виштовхував донні відкладення вгору. У день відбувалося два припливи та формувалися два донні хребти. Таким чином, вчені змогли дізнатися, з якою швидкістю зникав крижаний щит. Уявіть,  тисячі років тому крижаний щит зникав зі швидкістю від 50 до 600 м на день. Це показник набагато вищий, ніж який є зараз в Антарктиді.

За словами вченої, попередні оцінки зникнення крижаних щитів варто переглянути, і льодовики можуть танути набагато швидше. Це призведе до різкого підвищення рівня глобального океану на десятки сантиметрів.

Вже скоро такий швидкий відступ крижаного щита очікується в деяких частинах Антарктиди. Особливо це стосується знаменитого льодовика Твейтса, розташованого в Західній Антарктиді. Цей льодовик дуже нестабільний і поступово відступає

 

Джерело: МЕТА