Астрономи розкрили плани з будівництва міжзоряного зонду Interstellar

Американські та європейські астрономи оголосили плани зі створення зонда Interstellar, який піде на рекордні 149 млрд км від Землі та детально вивчить властивості міжзоряного середовища. Про це повідомила у вівторок пресслужба Європейського союзу наук про Землю (EGU).

“Зонд Interstellar відправиться в глибини міжзоряного простору, куди людство ще не проникало. У нас вперше з’явиться можливість отримати фотографії всієї Сонячної системи і її геліосфери, що дозволить нам зрозуміти, як вона виглядала б для спостерігачів ззовні”, – заявили в пресслужбі EGU.

На сьогодні існує лише два космічні апарати, “Вояджер-1” і “Вояджер-2”, які покинули межі Сонячної системи та зараз подорожують по міжзоряному просторі. Проведені ними виміри вперше допомогли вченим детально вивчити деякі властивості цієї частини космосу і відкрити ряд аномалій на межі Сонячної системи.

Подібні відкриття підігріли інтерес до вивчення міжзоряного середовища, однак можливості для цього, через вік “Вояджерів” і несправності частини їхніх інструментів, поки залишаються вкрай обмежені. Більш того, обидва апарати незабаром перестануть підтримувати зв’язок із Землею через зниження потужності їх радіоізотопних генераторів тепла та енергії.

Керуючись подібними міркуваннями, вчені університету Джонса Хопкінса в Балтіморі (США) нещодавно завершили розробку детального проєкту зонда Interstellar, націленого на вирішення подібних завдань. Ідея по його будівництві була озвучена представниками NASA кілька років тому, що дало вченим формальну і фінансову можливість розробити подібні плани.

У підготовці цих пропозицій, як зазначає астроном, взяло участь понад чотири сотні провідних астрофізиків, планетологів, космологів і інших фахівців з різних країн світу. Вони запропонували розробити відносно простий, але довговічний зонд, який зможе пропрацювати в космосі понад 50 років завдяки потужному радіоізотопному джерелу енергії.

Якщо цей апарат буде виведений в космос на початку 2030-х років, то приблизно до середини століття він досягне межі геліосфери, “бульбашки” з плазми сонячного вітру, що оточуює Сонячну систему, і вийде в міжзоряне середовище. За наступні десятиліття він віддалиться приблизно 149 млрд км від Землі, що приблизно в 1 тис. разів більше типової дистанції між Сонцем і нашою планетою.

За поточними планами вчених, на борту Interstellar буде встановлено вісім наукових інструментів. П’ять з них будуть націлені на вивчення сонячного вітру, космічних променів і магнітних полів, а також плазмових хвиль, які були відкриті після виходу “Вояджера-2” в міжзоряне середовище. Ще один прилад буде спеціалізуватися на вивченні частинок міжзоряного пилу, а два останніх інструменти будуть являти собою набір з оптичних і інфрачервоних камер.

Ці інструменти, як сподіваються вчені, допоможуть їм розкрити властивості міжзоряного середовища в околицях геліосфери, а також отримати багато інших відомостей, недоступних всередині Сонячної системи. Зокрема, інструменти Interstellar зможуть вловити так зване позагалактичне фонове випромінювання, розсіяне світло перших зірок Всесвіту.

Як сподіваються вчені, їх ідеї будуть повністю розглянуті та схвалені керівництвом NASA в кінці цього року. Їх реалізація дасть людству унікальну можливість вивчити те, як влаштована Галактика за межами Сонячної системи і як міжзоряне середовище може впливати на її життя.

Джерело: “Всвіті”