Вчені передбачають колапс Атлантичної океанської течії

Важливі океанські течії, які перерозподіляють тепло, холод і опади між тропіками та найпівнічнішими частинами Атлантичного регіону, перестануть працювати приблизно у 2060 році, якщо поточні викиди парникових газів збережуться. Це висновок, заснований на нових розрахунках Копенгагенського університету, які суперечать останньому звіту IPCC.

Всупереч тому, що ми можемо уявити про вплив зміни клімату на Європу, може бути холодніше майбутнє. У новому дослідженні дослідники з Інституту Нільса Бора та Департаменту математичних наук Копенгагенського університету прогнозують, що система океанічних течій, яка зараз розподіляє холод і тепло між Північноатлантичним регіоном і тропіками, повністю припиниться, якщо ми продовжуватимемо випромінювати ті самі рівні парникових газів, як ми це робимо сьогодні.

Використовуючи передові статистичні інструменти та дані про температуру океану за останні 150 років, дослідники підрахували, що океанська течія, відома як Термохалінна циркуляція або Атлантична меридіональна обертальна циркуляція (AMOC), впаде – з 95-відсотковою впевненістю – між 2025 і 2095 роками. Це, швидше за все, станеться через 34 роки, у 2057 році, і може призвести до серйозних проблем, зокрема потепління в тропіках і посилення штормів у регіоні Північної Атлантики.

«Відключення AMOC може мати дуже серйозні наслідки для клімату Землі, наприклад, змінивши спосіб розподілу тепла та опадів у всьому світі. Хоча похолодання в Європі може здатися менш серйозним, оскільки земна куля в цілому стає теплішою і хвилі спеки виникають частіше, це відключення сприятиме посиленню потепління в тропіках, де підвищення температури вже спричинило складні умови для життя», — говорить професор. Пітер Дітлевсен з Інституту Нільса Бора.

«Наш результат підкреслює важливість якнайшвидшого скорочення глобальних викидів парникових газів», — каже дослідник.

Розрахунки, щойно опубліковані у відомому науковому журналі Nature Communications, суперечать повідомленням останньої доповіді IPCC, яка, заснована на моделюванні кліматичних моделей, вважає різку зміну термохалінної циркуляції дуже малоймовірною протягом цього століття.

Присутні сигнали раннього попередження

Прогноз дослідників ґрунтується на спостереженнях ранніх попереджувальних сигналів, які видають океанські течії, коли вони стають нестабільними. Про ці сигнали раннього попередження про термохалінну циркуляцію повідомлялося раніше, але лише зараз розробка передових статистичних методів дозволила передбачити, коли саме станеться колапс.

Дослідники проаналізували температуру поверхні моря в певному районі Північної Атлантики з 1870 року до наших днів. Ці температури поверхні моря є «відбитками пальців», що свідчать про міцність AMOC, яка вимірювалася безпосередньо протягом останніх 15 років.

«Використовуючи нові та вдосконалені статистичні інструменти, ми зробили обчислення, які забезпечують більш точну оцінку того, коли найімовірніше станеться колапс термохалінної циркуляції, чого ми не могли зробити раніше», — пояснює професор Сюзанна Дітлевсен з UCPH. Кафедра математичних наук.

Термохалінна циркуляція працювала в своєму нинішньому режимі з часів останнього льодовикового періоду, коли циркуляція справді була зруйнована. Різкі кліматичні стрибки між поточним станом AMOC і зруйнованим станом спостерігалися 25 разів у зв’язку з кліматом льодовикового періоду. Це знамениті події Дансгаарда-Ешгера, які вперше спостерігалися в кернах льоду Гренландського льодовикового щита. Під час тих подій кліматичні зміни були екстремальними зі змінами на 10-15 градусів за десятиліття, тоді як сьогоднішні зміни клімату становлять 1,5 градуса потепління за століття.

Факти:

  • Атлантична меридіональна обертальна циркуляція (AMOC) є частиною глобальної системи океанічних течій. На його частку припадає найбільша частина перерозподілу тепла з тропіків до найпівнічніших регіонів Атлантичного регіону – не в останню чергу до Західної Європи.
  • У найпівнічніших широтах циркуляція забезпечує перетворення поверхневих вод у глибокі океанські течії, що прямують на південь. Трансформація створює простір для переміщення додаткових поверхневих вод на північ з екваторіальних регіонів. Таким чином, термохалінна циркуляція має вирішальне значення для підтримки відносно м’якого клімату північноатлантичного регіону.
  • Роботу підтримує TiPES, спільне європейське дослідницьке співробітництво, зосереджене на переломних точках кліматичної системи. Проєкт TiPES — це міждисциплінарний кліматичний проєкт ЄС Horizon 2020, який зосереджений на переломних точках кліматичної системи.

 

Джерело: Рortaltele.com.ua