12 млн українців не можуть сплачувати за комунальні послуги

Українці отримали платіжки за перший місяць після підвищення тарифів на опалення. У українців шок. Декому «пощастило» побачити у платіжці 2000 грн за опалення, газ та інші послуги ЖКХ. Проте прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нещодавно повідомив, що була помилка з нарахуванням оплати за опалення і українцям здійснять перерахунки. Євген Бушма, комерційний директор компанії ПАТ «Київенерго», заявив, що помилки в нарахуванні не було. Деякі українські активісти та громадські діячі закликають населення не платити за нечесними тарифами. Ситуацію навколо платіжок обговорювали на прес-конференції в ГолосUA «Колапс від «Київенерго»: Хто відповість за космічні суми в платіжках за тепло?».
Олександр Сергієнко, директор Інституту міста, зазначає:
Це вперше в історії України доходи громадян зрівнялися з оплатою за ЖКХ. Люди, які не отримують субсидії, опинилися перед питанням: платити за ЖКХ чи за хліб?.
Експерт упевнений, що в наступному місяці українцям «дихати» легше не стане. Адже якщо плата за опалення нараховувалася протягом половини жовтня, то у листопаді вона вже буде за цілий місяць.
Арсен Блащук, президент асоціації «Укртеплокомуненерго», пояснює, що такі суми людям нарахували тому, що дорогий газ.
Ми не зацікавлені комусь нараховувати більше. Адже тоді нас штрафуватимуть і можуть навіть позбавити ліцензії. Звичайно, можливі окремі помилки, але якщо взяти систему нарахування в цілому, то перекосів бути не повинно, – запевнив він.
Тарифи залежать від вартості газу, електроенергії. Газ – складова, яка найбільше впливає на величину тарифу, повідомив Арсен Блащук.
В якому випадку могли нарахувати більше? Наприклад, якщо власники лічильників своєчасно не подали дані, тоді їм нарахували згідно зі встановленими нормами споживання.
А галас навколо платіжок президент асоціації «Укртеплокомуненерго» назвав політичним. Також Арсен Блащук закликав уряд повернутися обличчям до теплопостачальних компаній або передати встановлення тарифів місцевим громадам.
Прийнята Кабміном постанова “Про зменшення фінансового навантаження на споживачів щодо оплати послуги з централізованого опалення шляхом створення умов для отримання розстрочки на оплату послуги з централізованого опалення” заганяє теплопостачальні організації у глухий кут. Адже їм потрібно сплачувати штрафи та пені, якщо вони вчасно не розрахувалися з НАК “Нафтогаз України”, – зазначає Блащук.
Арсен Блащук закликав українців сплачувати за теплопостачання. Адже теплопостачальним компаніям крім розрахунків з Нафтогазом потрібно ще сплатити зарплату своїм працівникам. А також ремонтувати й оновлювати обладнання.
В енергетиці ситуація складна. І субсидії не врятують українців. Зараз 6 млн українців вже оформили субсидії і 6,4 млн – у процесі подання заявок на субсидіювання. Тобто така кількість наших громадян не може сплатити за комунальні послуги.
Олександр Сергієнко вважає, що люди не зможуть своєчасно платити за теплопостачання. Затримка ж оплати викличе проблеми у теплопостачальних організацій і вони почнуть економити на якості обслуговування.
Якість комунальних послуг впаде, – додає Сергієнко.
Експерт дотримується думки: влада вже зрозуміла, що українці не зможуть платити. На думку фахівця, мітингами також ситуацію не виправити.
Ті мітинги, що зараз проходять, – це маніпуляція, робота на піар-популістів. І ці популісти, які закликають знизити тарифи, не пропонують, як це зробити. Можна ввести розстрочку, але хто компенсує комунальникам те, що вони не доотримають, – зазначає пан Сергієнко.
Він вважає, що для врівноваження ситуації з тарифами потрібно знизити вартість газу.