11-й пакет антиросійських санкцій: заборона реекспорту в рф військових товарів, контроль продажів нафти та посилена увага до торгових аномалій

У суботу, 24 червня, набув чинності 11-й санкційний пакет проти росії. Головне в ньому – механізм боротьби з обходом санкцій через треті країни.

У чому цей механізм полягає? «Якщо, незважаючи на індивідуальні санкції та взаємодію ЄС із владою країни, обхід залишиться істотним і системним, ЄС отримує можливість вжити виняткових, крайніх заходів. У цьому разі може бути обмежений продаж, передача або експорт у третю країну товарів і технологій, експорт яких уже заборонено в росію», – йдеться у повідомлені Ради ЄС.

На кого/що буде скеровано основну увагу? Країнами, що викликають підозри, єврочиновники називали Вірменію, Киргизстан, Казахстан, а також ОАЕ, Туреччину і Китай. А ознаками обходу санкцій – торгові аномалії. Зокрема, експорт транспортних засобів з ЄС до росії 2022 року впав на 78%, а експорт з ЄС до Казахстану – злетів на 268%, наводив приклад глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. Але застерігав, що до кожного такого випадку треба підходити з обережністю.

Навіщо це потрібно? Ключова мета нових санкцій – зупинити реекспорт у росію товарів і технологій військового і подвійного призначення, як і загалом тих, які можуть бути використані російським ВПК. Закладений механізм дає змогу ЄС (як зазвичай – одностайним рішенням усіх 27 країн-членів) забороняти експорт таких товарів до третіх країн, якщо є підстави вважати, що через ці країни відбувається реекспорт таких товарів до росії.

Як нові санкції позначаться на енергоринку? Також 11-й пакет включає заходи, спрямовані на посилення ефективності цінового обмеження на російську нафту та нафтопродукти.
ЄС боротиметься з їх перевантаженням із судна на судно в морі. Кораблям, які беруть участь у таких операціях, через місяць, з 24 липня, буде заборонено заходити в порти ЄС. Північну гілку нафтопроводу «Дружба» буде закрито, але компанії ЄС отримають звільнення від санкцій під час угод на постачання цим маршрутом нафти з Казахстану. Робота трубопроводу вимагає обслуговування ділянки на російській території.

На який ефект розраховують ініціатори санкцій? Про ефективність нових обмежень, накладених ЄС на російську економіку, можна буде зробити висновки лише з часом. Наразі ж очевидно, що у глобалізованому світі оминати санкції вдається простіше, ніж могли припускати їх західні архітектори.

Це підтверджують й висновки групи Єрмака-Макфола. Зокрема, за її підрахунками, з березня по грудень 2022 року росія отримала товарів військового та подвійного призначення через треті країни на $20,3 млрд – лише на 15% менше, ніж у 2021 році. 64% товарів подвійного призначення було вироблено компаніями зі штаб-квартирами у США. І це відбулося вже після накладання основних санкцій на такі поставки.

Відмовилась від радикальних рішень і група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (Financial Action Task Force, FATF), яка поки що не стала вносити росію в «чорний» або «сірий» списки. Внесення в ці списки означало б відрізання останніх ниточок, що зв’язують агресора з глобальною фінансовою системою.

Водночас FATF зазначила, що «всі юрисдикції мають враховувати наявні та потенційні ризики, пов’язані з обходом заходів, ухвалених проти рф з метою захисту міжнародної фінансової системи».

Джерело: mind